Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Totem i tabu

18 marca 2023 | Plus Minus | Tomasz P. Terlikowski

To, co dzieje się obecnie w polskiej polityce, histeria medialna po obu stronach, niewiele ma wspólnego z obroną czci Jana Pawła II ani z troską o osoby skrzywdzone. To klasyczna walka plemion.

Nie będę obalał pomników Jana Pawła II ani domagał się zmiany ulic jego imienia, a w moim domu tak jak wisi, tak będzie nadal wisiał portret Karola Wojtyły. Nic nie zmienia się w moim podejściu do świętości papieża z Polski, choć on sam staje się osobą coraz bardziej skomplikowaną, egzystencjalnie splątaną, a na wiele z jego przekonań rzucone jest nowe światło.

Nie zamierzam jednak także uczestniczyć w politycznie rozgrywanych marszach i wiecach, partyjnie motywowanej obronie „nieskazitelnego” Jana Pawła II przed atakami. A nie zamierzam, bo moim zdaniem – choć można sformułować pewne zarzuty zarówno wobec książki Ekkego Overbeeka,...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Wydanie: 12524

Wydanie: 12524

Zamów abonament