Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Zostanie pustka

18 marca 2023 | Plus Minus | Piotr Zaremba

Podział, jaki się nam funduje, podważając autorytet Jana Pawła II, jest najbardziej bolesnym w historii III RP. On naprawdę rozrywa wspólnotę.

Na Twitterze ktoś wrzucił mały fragment mojego komentarza z Interii. Oceniałem na gorąco spór wokół Karola Wojtyły, było to pisane w kilka godzin po podjęciu przez Sejm uchwały w jego obronie. Te kilka zdań brzmiało tak: „Poza wszystkim jest prawdą, że obalanie pomnika Jana Pawła II nie jest neutralne z punktu widzenia interesu narodowego. Pozbawia się wspólnoty ważnego autorytetu. I dzieli się Polaków w sposób wyjątkowo okrutny”.

Ten kawałeczek wywołał namiętne reakcje. Z najgrubszej rury uderzył dawny polityk Unii Wolności Waldemar Kuczyński. Oto jego komentarz do tych moich kilku zdań: „Napisał bzdurę. To krok od wprowadzenia do kodeksu karnego przestępstwa godzenia w interes narodu przez podważanie autorytetu JPII. To jest myślenie podszyte nazizmem. Jednostka jako zwornik narodu, taki fuhrer tylko z zaświatów”.

Popularny wśród antyprawicowych harcowników internetu „Dziadek Waldek” pogrąża się coraz głębiej w mrokach paranoicznych skojarzeń. I już pewnie z tej ciemności nie wyjrzy. Zarazem podobnie jak inni twitterowicze komentuje kilka wyjętych z kontekstu zdań, może mi więc przypisać dowolny pogląd.

Lista autorytetów?

Nie jestem zwolennikiem szczególnej prawnej ochrony imienia postaci historycznych. Wystarczy zwykłe, przysługujące każdemu zabezpieczenie przed...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Wydanie: 12524

Wydanie: 12524

Zamów abonament