Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Pochwała perfekcji

18 marca 2023 | Plus Minus | Bartosz Pacuła

Życie w duchu high-endu zachęca nas do szacunku wobec świata i oszczędności, dzięki czemu rzeczy, które w innych okolicznościach moglibyśmy bezrefleksyjnie uznać za śmieci, zyskują w naszych oczach na wartości.

Globalna pandemia i lockdowny. Wojna w Ukrainie. Galopująca inflacja. Sporo problemów nagromadziło nam się w ostatnich latach. A są to tylko najświeższe przeciwności, którymi obrzuca nas los. Dodajmy do tego trudne do przewidzenia skutki globalnego ocieplenia, konsekwentne pogłębianie nierówności ekonomicznych oraz zmianę światowego układu sił (przeniesienie ciężaru z obszaru atlantyckiego nad Pacyfik), by uzyskać pełen obraz rzeczywistości, w której przyszło nam żyć.

Rozumiem doskonale, że pomysł napisania książki o drogich i wyrafinowanych przedmiotach czy usługach w tak wymagającym momencie, szczególnie pod względem ekonomicznym, może wzbudzić konsternację, a nawet niezadowolenie. Jednak, jak konsekwentnie staram się od początku niniejszej książki pokazać, sprowadzenie topowych wyrobów i usług tylko do kwestii finansowych jest nie tyle niedopatrzeniem, ile poważnym błędem. Poświęcenie uwagi i czasu przedsięwzięciom mającym na celu osiągnięcie doskonałości pozwala bowiem odpowiedzieć na wiele z kłopotów, które trapią współczesny świat. Nie jest to cudowne panaceum, kamień filozoficzny, który wszystko, z czym się zetknie, zamienia w złoto, ale propozycja spojrzenia na nasz świat z innej, niecodziennej, jak się wydaje, perspektywy.

Ujmowanie opisywanego fenomenu w takich...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Wydanie: 12524

Wydanie: 12524

Zamów abonament