Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Rewolucja współodczuwania

25 marca 2023 | Plus Minus | Tomasz P. Terlikowski

Etyka seksualna i katolicka teologia moralna zmieniają się od dziesięcioleci. Ten proces przyspiesza, ale nie on jest przyczyną ujawniania skali przestępstw seksualnych i ich tuszowania w Kościele katolickim.

Uwielbiam literaturę szpiegowską i sakrothrillery, w których dzielny teolog czy filozof odkrywa ukryte sprężyny zmian dokonujących się w Kościele. Uwielbiam też opowieści o wielkiej wojnie o prawdę, jaka toczy się w Śródziemiu – literaturę niosącą ze sobą wielkie dziedzictwo mitów europejskich. Tolkien niewątpliwie potrafił stworzyć wielkie uniwersum, tchnąć w nie życie i wprowadzić w nie bogactwo chrześcijańskiej teologii i ascetyki. Nie przepadam jednak za „ujawnianiem tajemnic”, które tajemnicami nie są. A takie właśnie zadanie postawił przed sobą – w niezwykle erudycyjnym i miejscami naprawdę fascynującym eseju „Pomiędzy przygodą a otchłanią” – Jan Maciejewski („Plus Minus”, 18–19 marca 2023 r.).

„Najważniejsze dzieje się zawsze pod spodem. Medialne burze ucichną i przeminą, ale tektoniczne ruchy zostawią trwały ślad. W tle, a raczej poniżej sporu, o kwestię ewentualnych win i zaniedbań Karola Wojtyły, dokonują się przesunięcia w obszarze katolickiej moralności. A okazja jest do tego niepowtarzalna, bo tak jak w wielu obszarach swojego nauczania Jan Paweł II był postępowy czy wręcz rewolucyjny, tak jego teologia moralności była w zasadzie powtórzeniem i utrwaleniem dotychczasowego nauczania Kościoła. Ewentualna skaza na moralności samego Wojtyły byłaby więc szansą na poprawienie tego fragmentu jego dziedzictwa” – przekonuje felietonista „Plusa Minusa”.

Jednym słowem – zadający pytania...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Wydanie: 12530

Wydanie: 12530

Zamów abonament