Nie każdy zgłaszający naruszenia to sygnalista
Objęcie ochroną osoby ujawniającej naruszenie prawa będzie zależało od jej intencji, przekonania co do prawdziwości przedstawianych informacji i wykorzystania kanałów zgłoszenia.
∑ Wiem, że zostanie wprowadzonych wiele kar za naruszenie ustawy, która ma chronić sygnalistów. Niezmiernie istotne jest więc prawidłowe dokonanie tego odróżnienia. Jak mam odróżnić sygnalistę od zwykłego skarżącego? – pyta czytelnik.
Jak wynika z motywu 1 dyrektywy z 23 października 2019 r. w sprawie ochrony osób zgłaszających naruszenia prawa Unii, osoby pracujące dla organizacji publicznej lub prywatnej lub utrzymujące kontakt z taką organizacją w związku ze swoją działalnością zawodową niejednokrotnie jako pierwsze dowiadują się o zagrożeniach lub szkodach dla interesu publicznego, do jakich dochodzi w tym kontekście. Zgłaszając naruszenia prawa Unii, które są szkodliwe dla interesu publicznego, osoby takie działają jako „sygnaliści” i tym samym odgrywają kluczową rolę w ujawnianiu takich naruszeń i zapobieganiu im oraz w ochronie dobra społecznego.
W myśl projektu ustawy o ochronie osób zgłaszających naruszenia prawa sygnalistą będzie zatem osoba fizyczna, która zgłasza lub ujawnia publicznie informację o naruszeniu prawa uzyskaną w kontekście związanym z pracą. Informacja o naruszeniu prawa to informacja, w tym uzasadnione podejrzenie dotyczące zaistniałego lub potencjalnego naruszenia prawa, do którego doszło lub...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta