AI jedynie wspomoże procesy zatrudnienia
System sztucznej inteligencji może usprawnić rekrutację czy wytypowanie osób do awansu, szkolenia, a nawet zwolnienia z pracy. Ale ostateczną decyzję zawsze musi podjąć człowiek.
Tematyka sztucznej inteligencji (ang. artificial intelligence, dalej również jako SI bądź AI) w ostatnim czasie stała się bardzo popularna z powodu efektownych osiągnięć ChatuGPT. Zastosowanie systemów AI rodzi wiele wyzwań z perspektywy prawnej. Z punktu widzenia prawa pracy kluczowe pytanie brzmi: czy systemów AI wolno używać w procesach zatrudnienia? Czy te systemy zastąpią działy HR?
Sztuczna inteligencja może być stosowana w realizowaniu obowiązków pracodawcy. Natomiast AI nie zastąpi działów HR – przynajmniej w przewidywalnej perspektywie czasowej. Tak brzmią odpowiedzi na kluczowe pytanie postawione na wstępie. Wymaga to jednak rozwinięcia. Przedstawiam najważniejsze procesy, które mogą być wspomagane przez systemy sztucznej inteligencji.
Rekrutacja
W pierwszej kolejności warto omówić zastosowanie sztucznej inteligencji w procesach rekrutacyjnych. AI może wspomóc działy HR przy pozyskiwaniu potencjalnych kandydatów do pracy, weryfikowaniu ich aplikacji bądź umawianiu na spotkania rekrutacyjne. Co ważne, systemy AI mogą pomóc wybrać najlepszych kandydatów w zależności od dobranych kryteriów. Wielokrotnie podkreślaną zaletą zastosowania systemów AI przy rekrutacji jest skrócenie wymaganego czasu na weryfikację kandydatów, ponieważ tego rodzaju oprogramowanie jest w stanie zrobić to...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta