Szef może wymagać wizji i fonii na spotkaniu online
Małe mieszkanie czy prywatność domowników nie usprawiedliwia odmowy pracownika używania kamery i mikrofonu podczas firmowego połączenia zdalnego.
∑ Pracownik poprosił o wykonywanie pracy zdalnej przez cztery dni. Mógł wykonywać pracę w naszym biurze, ale zgodziliśmy się na pracę zdalną. Co poniedziałek mamy tzw. odprawę w dziale. Z uwagi na pracę hybrydową przeprowadzamy ją w trybie zdalnym. Pracownik przez całe spotkanie nie włączył kamery i miał wyciszony mikrofon, choć miał zaprezentować raport z poprzedniego tygodnia. Odmówił włączenia kamery i mikrofonu, powołując się na obecność innych domowników. Czy mamy prawo wymagać włączania kamery podczas pracy zdalnej? – pyta czytelniczka.
Tak. Pracownik wykonujący pracę zdalną nie może odmówić korzystania z kamery i mikrofonu podczas pracy zdalnej.
Regulacje prawa pracy bez wątpienia nadają pracodawcy uprawnienia kierownicze. Zatem pracownik wykonuje pracę pod kierownictwem oraz w miejscu i czasie przez niego wyznaczonym. Oznacza to, że to pracodawca ma uprawnienia, aby wskazać rodzaj,...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta