Schabowy na krajowych stołach coraz mniej polski i droższy
Zamiast lokalnym rolnikom 11 mld zł polscy konsumenci wieprzowiny oddają duńskim, niemieckim, belgijskim i hiszpańskim farmerom – wylicza Gobarto.
Zła sytuacja na rynku trzody chlewnej w Polsce utrzymuje się od trzech lat. Źle jest także w innych krajach Unii Europejskiej. – 2022 r. przyniósł wyraźne spadki w produkcji wieprzowiny w UE, będące konsekwencją utrzymującej się do połowy roku dekoniunktury na unijnym rynku – zauważają eksperci departamentu analiz ekonomicznych PKO Banku Polskiego.
Wśród przyczyn wskazują spadek popytu w Chinach i wysokie ceny pasz. W przygotowanym przez siebie Agro Nawigatorze wskazują ponadto, że Komisja Europejska szacuje spadek produkcji mięsa wieprzowego w UE w 2022 r. na 5 proc., a w 2023 r. przewiduje spadek o 0,7 proc.
Koniec potęgi
– 30 lat temu, gdy w każdym, także małym, gospodarstwie rolnym utrzymywane były świnie, Polska z pogłowiem 22 mln sztuk była dużym europejskim eksporterem. W 2010 r. świnie utrzymywane były w ponad 388 tys. gospodarstw. Dziś całe polskie...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta