Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Potrącenia z pensji i zasiłków na różnych zasadach

06 kwietnia 2023 | Kadry i Płace | Barbara Pawełko-Czajka

Jeżeli pracownik objęty egzekucją otrzyma w jednym miesiącu zarówno wynagrodzenie, jak i świadczenie z ubezpieczenia społecznego, wysokość potrącenia z każdego z nich należy liczyć odrębnie.

Zgodnie z art. 22 kodeksu pracy wynagrodzenie za pracę jest świadczeniem, które pracownik otrzymuje w związku z wykonywaną pracą. Podlega ono ochronie polegającej m.in. na zakazie dokonywania potrąceń z wynagrodzenia za wyjątkiem sytuacji enumeratywnie wymienionych w art. 87 k.p. W przypadku innych wierzytelności potrącenie może mieć miejsce jedynie za zgodą pracownika i na zasadach, o których mówi art. 91 k.p.

Gdy pracownik w jednym miesiącu otrzymuje wynagrodzenie za pracę, jak i zasiłek z ubezpieczenia społecznego w razie choroby i macierzyństwa, potrąceń można dokonać na podstawie obowiązujących przepisów prawa, tj.:

∑ kodeksu pracy – przy wynagrodzeniu za pracę i wynagrodzeniu chorobowym, oraz

∑ ustawy z 17 grudnia 1998 r. o emeryturach i rentach z Funduszu Ubezpieczeń Społecznych (tekst jedn. DzU z 2022 r., poz. 504 ze zm.).

Odrębne obliczenia

Pracownik w uzasadnionych okolicznościach może otrzymać wynagrodzenie oraz zasiłek z ubezpieczenia społecznego pomniejszony o wartość kwoty potrącenia, jaką pracodawca wyznaczy na podstawie obowiązujących przepisów prawa. Z przepisów jasno wynika, że jeśli pracownik otrzymuje wynagrodzenie za pracę i zasiłek, kwotę potrącenia należy ustalić odrębnie.

Należy pamiętać, że okoliczności dające podstawę do dokonania potrąceń w obu przypadkach to zajęcie przez organ egzekucyjny...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Wydanie: 12540

Wydanie: 12540

Spis treści
Zamów abonament