Przedsiębiorcze Ukrainki się nie poddają
Kobiety, które prowadziły firmy w Ukrainie, nie wyjechały za granicę i dalej je prowadzą, choć nie jest im lekko – mówi Natalia Karpenczuk- -Konopacka, prezeska Kobiecej Izby Gospodarczej Ukrainy.
Jest pani szefową organizacji z siedzibą we Lwowie, która grupuje ukraińskie firmy prowadzone przez kobiety. Jak dziś wygląda prowadzenie biznesu w Ukrainie z perspektywy kobiet-przedsiębiorców?
Ukraińskim kobietom w ogóle dziś niełatwo się żyje. Przecież w co trzeciej rodzinie jakiś mężczyzna służy w wojsku, a kobiety muszą wychowywać dzieci, opiekować się rodzicami i prowadzić dom. Wiele kobiet zajmuje się też jako wolontariuszki pomocą dla potrzebujących. Ale oczywiście koleżanki przede wszystkim starają się walczyć, jak tylko umieją, o utrzymanie swoich przedsiębiorstw.
Czy członkostwo w takiej organizacji jak wasza pomaga w takich trudnych czasach?
Kobiecy biznes to często małe i średnie firmy, w których wiele zależy od pomysłowości i konsekwencji właścicielki. Wojna wywołała poważny problem w postaci ograniczenia wewnętrznego rynku, choćby dlatego, że część kraju dostała się pod rosyjską okupację. Dostajemy pytania o to, jak prowadzić biznes w tych nietypowych,...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta