Oryginał gwarancji lub poręczenia wadialnego w postaci elektronicznej
Przy dokumentach elektronicznych wizualizacja podpisu jego wystawcy nie jest wystarczająca do tego, aby zweryfikować to, czy takie oświadczenie woli zostało rzeczywiście złożone.
Zgodnie z art. 97 ust. 10 ustawy z 11 września 2019 r. – Prawo zamówień publicznych (tekst jedn. DzU z 2022 r. poz. 1710 ze zm.), jeżeli wadium jest wnoszone w formie gwarancji lub poręczenia, wykonawca przekazuje zamawiającemu oryginał gwarancji lub poręczenia w postaci elektronicznej.
W wyżej przywołanym przepisie ustawodawca w sposób jednoznaczny wskazał, w jaki sposób należy przekazać zamawiającemu wadium wnoszone w formie gwarancji lub poręczenia. Wobec tego nie ma wątpliwości, że na gruncie p.z.p., aby wadium wnoszone w formie gwarancji ubezpieczeniowej mogło zostać uznane za prawidłowo wniesiony dokument, musi być przekazane zamawiającemu w oryginale, w postaci elektronicznej. Oznacza to, że wadium w formie gwarancji ubezpieczeniowej wniesione w sposób odmienny, niż wymaga tego art. 97 ust. 10 p.z.p., jest wadium wniesionym w sposób nieprawidłowy.
Musi być oryginał
Jak zostało wskazane w opublikowanym przez Urząd Zamówień Publicznych opracowaniu pn. „Prawo zamówień publicznych Komentarz” (pod redakcją Huberta Nowaka, Mateusza Winiarza, str. 332): „Zgodnie z art. 97 ust. 10 p.z.p., jeżeli wadium jest wnoszone w formie gwarancji lub poręczenia, wykonawca przekazuje zamawiającemu oryginał gwarancji lub poręczenia, w postaci elektronicznej. Przepis nie tylko przesądza, iż dokument gwarancji lub poręczenia ma być doręczony zamawiającemu w oryginale,...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta