Podatnik może przyjąć inne obiektywne kryteria
Prewspółczynnik obliczony przez powiat, który opiera się na wskaźniku przychodowym, obrazuje specyfikę działalności na krytej pływalni i pozwala na obiektywne ustalenie struktury sprzedaży.
Spór dotyczył sposobu ustalenia tzw. prewspółczynnika VAT. We wniosku o interpretację powiat zaproponował własny sposób jego kalkulacji dla wydatków związanych z działalnością pływalni. Uważał, że przysługuje mu prawo do odliczenia podatku naliczonego od ponoszonych wydatków bieżących oraz inwestycyjnych z nią związanych w oparciu o wskaźnik przychodowy. To znaczy procentowy udział przychodu rozliczanego notami – usługi dla swoich jednostek – w ogólnym przychodzie z usług świadczonych na pływalni.
Fiskus na to się nie zgodził. Powiat zaskarżył interpretację i wygrał. Najpierw rację przyznał mu Wojewódzki Sąd Administracyjny w Krakowie. A ostatecznie to korzystne dla samorządowców stanowisko zaakceptował Naczelny Sąd Administracyjny.
Sąd zauważył, że zasadnicze znaczenie dla sprawy mają obowiązujące od 1 stycznia 2016 r. regulacje zawarte w art. 86a ust. 2a–2h i ust. 22 ustawy o VAT, w których to ustawodawca doprecyzował metody kalkulacji prewspółczynnika wychodząc naprzeciw orzecznictwu Trybunału Sprawiedliwości Unii Europejskiej.
NSA przypomniał, że sposób określenia proporcji powinien najbardziej...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta