Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Cyfrowe euro przyczyni się do harmonijnego rozwoju eurostrefy

19 kwietnia 2023 | Ekonomia i rynek | Marek Dietl
autor zdjęcia: mat. pras.
źródło: Rzeczpospolita

Ten rok będzie decydujący w kwestii wprowadzenia cyfrowego euro. Unia Europejska nie może pozostać w tyle, gdy nad CDBC na całym świecie pracuje już około stu państw. Pozostaje pytanie, jak wykorzystać cyfrową gotówkę? – pyta prezes GPW.

Według założeń Europejskiego Banku Centralnego w ostatnim kwartale 2023 r. Rada Prezesów EBC podejmie decyzję, czy po etapie analitycznym nastąpi przejście do fazy testów unijnego CBDC. Jeżeli spojrzymy na listę państw, które na początku 2023 r. na różnych etapach pracowały nad swoimi walutami cyfrowymi, to wydaje się, że rozpoczęcie kolejnej fazy przygotowań do wprowadzenia cyfrowego euro jest po prostu dziejową koniecznością. Digitalizacja środków płatności, tak jak wielu innych dziedzin życia, jest trendem, od którego nie będzie odwrotu.

Przewaga CBDC wynika m.in. z braku pośredników, możliwości dokonywania i rejestrowania transakcji w czasie rzeczywistym, niskich kosztów operacji czy możliwości anonimizacji transakcji. Jednocześnie za gotówką cyfrową stoi bank centralny. Decydenci gospodarczy dostrzegają też korzyści dla państwa, gdyż powstają nowe możliwości prowadzenia polityki monetarnej poprzez sprawne regulowanie ilości pieniądza w obiegu, stymulowania konsumpcji dzięki emitowaniu pieniądza o określonej dacie do wykorzystania czy prowadzenia polityki społecznej, która może być precyzyjnie kierowana do adresatów lub przeznaczana wyłącznie na określone z góry cele do wydatkowania (np. na leki). Powszechne wprowadzenie walut cyfrowych przez banki centralne będzie rewolucją w zarządzaniu polityką gospodarczą i społeczną oraz otworzy nowe...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Wydanie: 12550

Wydanie: 12550

Spis treści
Zamów abonament