Fundacja rodzinna – wypłaty dla beneficjentów
W poprzedniej części cyklu omówione zostały zasady oraz konsekwencje podatkowe prowadzenia działalności gospodarczej przez fundację rodzinną. Dzisiaj przyjrzymy się opodatkowaniu wypłaty świadczeń dla beneficjentów oraz pojęciu ukrytych zysków.
Ideą stojącą za opodatkowaniem fundacji rodzinnych jest odroczenie powstania obowiązku podatkowego do momentu wypłaty świadczeń dla beneficjentów. Najnowsza nowelizacja wprowadza jednak także dodatkowe sytuacje, w których pojawi się opodatkowanie.
Stawka opodatkowania świadczeń
Zasada zwolnienia podmiotowego fundacji rodzinnych z podatku CIT, wyłączona jest w przypadku wypłaty świadczeń dla beneficjentów. Zgodnie z wprowadzanym przepisem art. 24q ustawy o CIT podatek dochodowy od przekazanego lub postawionego do dyspozycji przez fundację rodzinną bezpośrednio lub pośrednio:
∑ świadczenia, o którym mowa w art. 2 ust. 2 ustawy o fundacji rodzinnej,
∑ mienia w związku z rozwiązaniem fundacji rodzinnej wynosi 15 proc. podstawy opodatkowania.
Przez wskazane świadczenie rozumie się składniki majątkowe, w tym środki pieniężne, rzeczy lub prawa, przeniesione na beneficjenta albo oddane beneficjentowi do korzystania przez fundację rodzinną, albo fundację rodzinną w organizacji – zgodnie ze statutem i listą beneficjentów.
Podstawę opodatkowania stanowi przychód odpowiadający wartości świadczenia lub mienia. W przypadku rozwiązania fundacji rodzinnej przychód odpowiadający wartości mienia pomniejsza się o wartość podatkową mienia wniesionego przez fundatora lub...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta