Żeby podważyć odliczenie potrzebne twarde dane
Sama relacja nakładów poniesionych przez gminę na inwestycję do wysokości czynszu dzierżawnego nie jest wystarczająca dla powstania u fiskusa uzasadnionego przypuszczenia, że chodzi o nadużycie prawa.
Spór w sprawie dotyczył odmowy wydania interpretacji na wniosek gminy, która chciała się upewnić czy może odliczyć cały VAT od wydatków na remont i rozbudowa ujęcia wody dla jednego wodociągów.
Fiskus się wykpił od odpowiedzi, zasłaniając się uzasadnionym przypuszczeniem, że elementy przedstawionego stanu faktycznego lub zdarzenia przyszłego mogą stanowić nadużycie prawa z art. 5 ust. 5 ustawy o VAT. Urzędnicy tłumaczyli, że w tym przypadku nie muszą mieć pewności co do wystąpienia nadużycia prawa. Wystarczy podejrzenie, że opisana czynność może mieć pozorny charakter.
Fiskus zauważył, że w przypadku gminy wartość kwoty uzyskanej za wydzierżawienie infrastruktury powstałej w ramach inwestycji nie może zostać uznana za ekwiwalentne świadczenie z tytułu tej usługi. Można przypuszczać, że jej celem jest tylko uzyskanie czy zachowanie prawa do pełnego odliczenia oraz zwrotu VAT. Jak tłumaczyli urzędnicy czynsz za dzierżawę – przy inwestycji na ponad 1,3 mln zł – został ustalony na bardzo niskim poziomie. Relacja rocznego czynszu z odpłatnej dzierżawy do poniesionych nakładów inwestycyjnych wynosi bowiem ok. 0,99 proc. A to uzasadnia...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta