Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Sztuczna inteligencja stwarza możliwość manipulowania sądami

26 kwietnia 2023 | Sądy i Prokuratura | Henryk Walczewski

Ludzka decyzyjność jest poddana kontroli tak wszechstronnej, że możemy mieć do niej zaufanie. Jeżeli zawodzi, to istnieje jakiś system odwoławczy, aby decyzję uchylić.

Na wstępie wyjaśnijmy, co należy rozumieć pod pojęciem sztucznej inteligencji (SI), bo jest to znacznie więcej niż zaawansowany i wyspecjalizowany program komputerowy, który oczywiście jest jej jądrem.

Sztuczna inteligencja, inaczej Artificial Intelligence (AI), jest dziedziną informatyki i inżynierii, mającą za cel i zadanie tworzenie inteligentnych maszyn. AI ma wykonywać zadania wymagające ludzkiej inteligencji, jak: pojmowanie mowy i rozumienie języka naturalnego oraz uczenie się danych. Ludzka inteligencja oparta jest na zdolności do myślenia abstrakcyjnego. To abstrakcja pozwala człowiekowi na rozumienie ciągów przyczynowo-skutkowych, aby na podstawie ich analizy podejmować decyzje w czasie bieżącym i na przyszłość. Abstrakcyjność ludzkiego myślenia polega na wyjściu poza krąg przesłanek „tu i teraz”, poszerzając zasób bodźców o zdarzenia przeszłe lub tylko powiązane.

Cechą konstytutywną AI jest więc zdolność do uczenia się i analizy danych w sposób abstrakcyjny. Uczenie się to nic innego jak pozyskiwanie nowych danych, przy aktywnym udziale „ucznia”, który z własnej inicjatywy świadomie poszukuje nowych zasobów wiedzy i je przyswaja. Zwykłe programy komputerowe też mają swoje zasoby wiedzy, ale nabytej w sposób pasywny – poprzez ich wprowadzenie z zewnątrz za wolą i wiedzą autora programu lub jego użytkownika.

Podobnie jest z abstrakcyjnością,...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Wydanie: 12556

Wydanie: 12556

Spis treści
Zamów abonament