Unia sprząta w internecie
Mniej dezinformacji i mowy nienawiści w sieci, zakaz profilowania opartego na danych wrażliwych, ochrona nieletnich – to tylko niektóre obowiązki nałożone na wielkie platformy sieciowe.
Komisja Europejska opublikowała we wtorek listę 19 portali, które będą musiały wypełnić specjalne wymagania. Są to m.in. platformy Google (wyszukiwarka, platforma zakupowa itd.), Twitter, TikTok, ale też portale zakupowe jak AliExpress czy Zalando.
– Wszystkie mają minimum 45 mln aktywnych użytkowników w UE. Są ważne systemowo, a za tym idą specjalne obowiązki – powiedział Thierry Breton, komisarz Unii Europejskiej ds. rynku wewnętrznego, na spotkaniu z grupą dziennikarzy.
Przeglądarki będą musiały ujawnić algorytmy, na podstawie których umieszczają reklamy i treści dla użytkowników, nie będą mogły przedstawiać ukierunkowanych reklam dla nieletnich, muszą też zadbać, żeby osoby takie nie były narażone na szkodliwe treści w wynikach wyszukiwania. Zakazane będzie profilowanie oparte na pochodzeniu etnicznym lub poglądach politycznych.