Opodatkowanie beneficjentów fundacji rodzinnej
W dwóch wcześniejszych częściach cyklu omówione zostały zasady opodatkowania fundacji rodzinnej podatkiem dochodowym od osób prawnych. Jednakże, poza podatkiem CIT, obowiązek podatkowy spoczywa także na osobach fizycznych, które otrzymują od fundacji świadczenia, jako jej beneficjenci.
Jak w przypadku wszystkich osób prawnych, również przy fundacji rodzinnej pojawia się kwestia podwójnego opodatkowania, czyli płacenia podatku dochodowego zarówno przez fundację, jak i jej beneficjentów.
Różnice między CIT a PIT
Regulacja w zakresie podatku CIT co do zasady odracza moment powstania obowiązku podatkowego do momentu wypłaty świadczeń dla beneficjentów. Wówczas od kwoty świadczenia należy zapłacić 15 proc. CIT.
Konstrukcja opodatkowania tego przychodu podatkiem PIT jest typowa dla ustawy o PIT; przychód najpierw przypisywany jest do odpowiedniego źródła przychodów, a w przepisach szczególnych uregulowana jest wysokość podatku i ewentualne zwolnienia.
I tak, zgodnie z projektowanym art. 20 ust. 1g ustawy o PIT, przychody z tytułu otrzymania lub postawienia do dyspozycji świadczenia, o którym mowa w art. 2 ust. 2 ustawy o fundacji rodzinnej, oraz mienia w związku z rozwiązaniem fundacji rodzinnej uważa się za przychody z innych źródeł. Jeżeli przedmiotem tego świadczenia lub tym mieniem nie są pieniądze lub wartości pieniężne, przychód powstaje w ostatnim dniu miesiąca, w którym podatnik...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta