Nie zapominajmy, że nie ma systemu precedensowego
Konkretna, nawet dominująca praktyka orzecznicza nie może być źródłem wywodzenia określonych uprawnień i żądania ich ochrony jako praw nabytych.
Nierzadko zapomina się, że w Polsce nie obowiązuje system precedensowy. Nawet jeżeli jeden sąd orzeknie w określony sposób, nie oznacza to co do zasady związania tym rozstrzygnięciem innego sądu krajowego. W obowiązującym w Polsce systemie prawnym wyroki sądowe nie mają bowiem mocy precedensów. Przede wszystkim podkreślić należy, że stanowisko zajęte przez sąd w danej sprawie nie ma charakteru precedensu, gdyż w polskim systemie prawa precedensy (jako źródło prawa) nie występują. Dlatego konkretna, nawet dominująca praktyka orzecznicza nie może być źródłem wywodzenia określonych uprawnień i żądania ich ochrony jako praw nabytych.
Wyjątki od reguły
Tak samo wykładnia dokonana przez sądy i trybunały nie jest ani okolicznością faktyczną, ani środkiem dowodowym. Wskazanie przez stronę, iż przepisy przyjęte za podstawę prawomocnego wyroku zostały następnie inaczej zinterpretowane w uchwale Sądu Najwyższego, nie uzasadnia wznowienia postępowania według art. 403 § 2 k.p.c. Wykładnia prawa krajowego nie stanowi ani okoliczności faktycznej, ani środka dowodowego w rozumieniu omawianego przepisu i w związku z tym bez znaczenia pozostaje, czy strona mogła się na nią powołać w...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta