Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Nie zapominajmy, że nie ma systemu precedensowego

26 kwietnia 2023 | Sądy i Prokuratura | Piotr Pałka

Konkretna, nawet dominująca praktyka orzecznicza nie może być źródłem wywodzenia określonych uprawnień i żądania ich ochrony jako praw nabytych.

Nierzadko zapomina się, że w Polsce nie obowiązuje system precedensowy. Nawet jeżeli jeden sąd orzeknie w określony sposób, nie oznacza to co do zasady związania tym rozstrzygnięciem innego sądu krajowego. W obowiązującym w Polsce systemie prawnym wyroki sądowe nie mają bowiem mocy precedensów. Przede wszystkim podkreślić należy, że stanowisko zajęte przez sąd w danej sprawie nie ma charakteru precedensu, gdyż w polskim systemie prawa precedensy (jako źródło prawa) nie występują. Dlatego konkretna, nawet dominująca praktyka orzecznicza nie może być źródłem wywodzenia określonych uprawnień i żądania ich ochrony jako praw nabytych.

Wyjątki od reguły

Tak samo wykładnia dokonana przez sądy i trybunały nie jest ani okolicznością faktyczną, ani środkiem dowodowym. Wskazanie przez stronę, iż przepisy przyjęte za podstawę prawomocnego wyroku zostały następnie inaczej zinterpretowane w uchwale Sądu Najwyższego, nie uzasadnia wznowienia postępowania według art. 403 § 2 k.p.c. Wykładnia prawa krajowego nie stanowi ani okoliczności faktycznej, ani środka dowodowego w rozumieniu omawianego przepisu i w związku z tym bez znaczenia pozostaje, czy strona mogła się na nią powołać w...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Wydanie: 12556

Wydanie: 12556

Spis treści
Zamów abonament