Jak zaksięgować zakup składnika majątku z zastrzeżeniem prawa własności
Przedsiębiorstwa w celu prowadzenia działalności gospodarczej nabywają różnego rodzaju składniki majątku, np. nieruchomości, pojazdy, maszyny i urządzenia. Mogą one być zakupione z zastrzeżeniem prawa własności po uregulowaniu ostatniej raty. Zastrzeżenie takie wywołuje określone konsekwencje na gruncie prawa bilansowego i podatkowego w aspekcie uznania takiego składnika majątku za środek trwały oraz dokonywania odpisów amortyzacyjnych od jego wartości początkowej.
Na gruncie prawa bilansowego(art. 3 ust. 1 pkt 15-17 ustawy o rachunkowości), środkami trwałymi są rzeczowe aktywa trwałe i zrównane z nimi, o przewidywanym okresie ekonomicznej użyteczności dłuższym niż jeden rok, kompletne, zdatne do użytku i przeznaczone na potrzeby firmy. Zalicza się do nich w szczególności:
∑ nieruchomości, w tym grunty, prawo użytkowania wieczystego gruntu, budowle i budynki, a także będące odrębną własnością lokale, spółdzielcze własnościowe prawo do lokalu mieszkalnego oraz spółdzielcze prawo do lokalu użytkowego,
∑ maszyny, urządzenia, środki transportu i inne rzeczy,
∑ ulepszenia w obcych środkach trwałych,
∑ inwentarz żywy.
Leasing, najem, dzierżawa
Środki trwałe oddane do używania na podstawie umowy najmu, dzierżawy lub leasingu zalicza się do aktywów trwałych jednej ze stron umowy (w przypadku oddania środka trwałego w najem dzierżawę lub w leasing operacyjny, właścicielem tego środka jest wynajmujący/wydzierżawiający/leasingodawca i to on dokonuje amortyzacji wymienionego wcześniej przedmiotu najmu/dzierżawy/leasingu: Wn konto „Koszty według rodzajów-amortyzacja” lub odpowiednie konto zespołu 5; Ma konto „Odpisy umorzeniowe środków trwałych”; najemca/dzerżawca/leasingobiorca wprowadza wynajmowany/dzierżawiony/leasingowany środek trwały do ewidencji pozabilansowej Wn konto „Obce...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta