Odpowiedzialność odszkodowawcza za wady projektu budowlanego
W przypadku wystąpienia wad w projekcie budowlanym, a w konsekwencji powstania szkody majątkowej, inwestor może skierować roszczenie przeciwko: biuru projektowemu, wykonawcy albo innym odpowiedzialnym podmiotom.
Inwestycje budowlane są wieloetapowym przedsięwzięciem, na które składa się ciąg wzajemnie powiązanych decyzji. Do najważniejszych z nich należą z pewnością rozwiązania przyjęte w projekcie budowlanym. Projekt budowlany to dokumentacja techniczna, która zawiera szczegółowe informacje dotyczące sposobu wykonania budynku lub obiektu budowlanego, jego kształtu, rozmiaru, funkcji, materiałów i wyposażenia. Dokument ten określa również wymagania prawne i techniczne, które muszą być spełnione w trakcie budowy i eksploatacji obiektu. Projekt budowlany jest zatem kluczowym dokumentem w procesie inwestycyjnym.
Konsekwencje błędów projektowych
Zdarza się jednak, że projekt budowlany zawiera błędy, które zostały zauważone dopiero na etapie budowy, a czasem nawet już po oddaniu budynku do użytkowania. Konieczność poprawy błędów projektowych wiąże się często z opóźnieniami w oddaniu obiektu, a to zazwyczaj powoduje obowiązek zapłaty kar umownych i odszkodowań.
W przypadku stwierdzenia błędów projektowych inwestor narażony jest na koszty napraw obiektu, a czasem także na inne konsekwencje jak np. konieczność zwrotu części ceny sprzedanej nieruchomości. To stanowi realne obciążenie finansowe i może doprowadzić do braku rentowności całego przedsięwzięcia budowlanego. W rozumieniu prawa koszty poniesione przez inwestora w związku z...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta