Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Jakie działania podjąć, gdy dłużnik nie wykonuje układu?

19 maja 2023 | Biznes w czasie kryzysu | Norbert Frosztęga Aleksandra Kowalczyk

Jeśli dłużnik po zatwierdzeniu układu nie reguluje terminowo rat układowych albo ich nie spłaca, wierzyciel może złożyć wniosek: o uchylenie układu, o jego zmianę lub o ogłoszenie upadłości dłużnika.

Każdy dłużnik dąży do tego, aby jego postępowanie restrukturyzacyjne zakończyło się sukcesem. O pomyślnym przebiegu procedury mówimy wtedy, gdy dłużnik zawrze układ (porozumienie) z wierzycielami, sąd wyda postanowienie o jego zatwierdzeniu, a następnie postanowienie to uzyska walor prawomocności. Prawomocne zatwierdzenie układu jest szansą dla dłużnika na „nowy start” – ustalenie nowego harmonogramu spłaty zadłużenia, przywrócenia zdolności do pokrywania bieżących kosztów prowadzenia działalności i w efekcie na wyjście z kryzysu ekonomicznego. Nie można jednak tracić z pola widzenia, że rzeczywisty, pełny sukces restrukturyzacji nie następuje już w chwili zatwierdzenia układu, ale dopiero wtedy, gdy dłużnik zrealizuje układ (innymi słowy, spłaci wierzycieli w takiej wysokości i w takim czasie, na który „umówił” się z wierzycielami w układzie). W praktyce zaś, coraz częściej można spotkać się z sytuacją, w której dochodzi do prawomocnego zatwierdzenia układu, ale dłużnik już od samego początku nie reguluje terminowo rat układowych albo nie spłaca ich wcale. Każdy z wierzycieli zadaje sobie wtedy pytanie, co zrobić, gdy dłużnik nie wykonuje układu?

Poniżej omówimy trzy ścieżki działania, które można podjąć w przypadku, gdy dłużnik nie wykonuje układu – chodzi o wnioski: o uchylenie układu, o zmianę układu i o ogłoszenie upadłości dłużnika....

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Wydanie: 12574

Wydanie: 12574

Spis treści

Komunikaty

Zamów abonament