Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Pułapka podatkowa czy wyczekiwane remedium

19 maja 2023 | Prawo co dnia | Dominika Ramírez-Wołkiewicz

Zasadniczo fundacja rodzinna może kumulować majątek oraz nim obracać (np. zbywać składniki, otrzymywać dywidendę) bez konieczności zapłaty CIT na bieżąco. Fundator może zapłacić dodatkowo nawet 23 proc. VAT.

Przy planowaniu sukcesji w fundacji rodzinnej uwzględnia się nie tylko relacje rodzinne, korzyści dla beneficjentów, wnoszony majątek. Równie ważne są aspekty podatkowe funkcjonowania i otrzymywania majątku. Nowa ustawa o fundacji rodzinnej (dalej: ustawa) zapewnia korzystne jej opodatkowanie, niemniej na podatników mogą czekać niespodzianki w postaci dodatkowych obciążeń, w zależności od sposobu założenia i funkcjonowania fundacji.

Wniesienie majątku

Pierwszym etapem, który może wiązać się z dodatkowym obciążeniem, jest wniesienie majątku przez fundatora.

Wyposażenie fundacji w majątek nie będzie się wiązało z obowiązkiem zapłaty podatków dochodowych ani przez fundatora, ani przez fundację, ale może skutkować koniecznością zapłaty VAT. Tworząc fundację rodzinną, fundator może zapłacić dodatkowo nawet 23 proc. VAT.

Warto zatem wziąć pod uwagę, jakie aktywa fundator zamierza wnieść i czy działa jako podatnik VAT. Jeśli nie prowadzi działalności gospodarczej i nie jest podatnikiem VAT lub przenosi na fundację majątek prywatny poza prowadzoną działalnością gospodarczą, to wniesienie majątku (np. udziałów, akcji w innych spółkach) będzie pozostawało poza VAT. Utworzenie fundacji rodzinnej w takich okolicznościach będzie neutralne podatkowo.

Natomiast wyposażenie fundacji rodzinnej w majątek w postaci np. nieruchomości, maszyn, urządzeń,...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Wydanie: 12574

Wydanie: 12574

Spis treści

Komunikaty

Zamów abonament