Trzy tendencje w nowej polityce przestrzennej
Dążenie do bardziej zwartej zabudowy, kreowanie zabudowy wielofunkcyjnej oraz ściślejsza współpraca z inwestorami i społeczeństwem – to zakłada nowelizacja.
Projekt nowelizacji ustawy o planowaniu i zagospodarowaniu przestrzennym przeszedł parę istotnych modyfikacji podczas prac w Ministerstwie Rozwoju i Technologii, ale ze względu na jego rządowy charakter trudno spodziewać się większych zmian w parlamencie. Niezależnie jednak od tego, do jakich poprawek jeszcze dojdzie, nowelizacja pozwala przewidzieć główne tendencje w polityce przestrzennej.
Dotychczasowe publikacje przedstawiły najważniejsze założenia nowelizacji, więc wystarczy zaktualizować jej stan po zakończeniu prac w ministerstwie i pierwszym czytaniu w parlamencie. Projekt skierowany do Sejmu różni się od pierwotnej wersji rządowej w kilku istotnych kwestiach, które wpływają na prawa i obowiązki podmiotów administrowanych.
Wszystkich tych podmiotów dotyczą cztery zmiany. Po pierwsze, usunięcie przepisów zmieniających zasady renty planistycznej poprzez obowiązek uiszczania stałej opłaty w wysokości 30 proc. wzrostu wartości nieruchomości niezależnie od jej zbycia. Po drugie, możliwość zakazania właścicielowi lub użytkownikowi...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta