Cena licencji nie decyduje o prawie do preferencji IP Box
Samo związanie danej czynności z programem komputerowym to za mało, żeby podlegała uldze.
Ulga IP Box, czyli 5-proc. stawka dla dochodów z kwalifikowanych praw własności intelektualnej, od początku budziła spore zainteresowanie, zwłaszcza wśród informatyków. Podatnicy masowo zaczęli o nią dopytywać fiskusa, a ten masowo nie wydawał interpretacji. Przegrywa jednak w sądach i coraz więcej spraw jest rozstrzyganych merytorycznie. Wyrok ważny dla programistów, którzy ulepszają stworzone przez siebie oprogramowanie, wydał niedawno Wojewódzki Sąd Administracyjny w Gliwicach.
Frontem do klienta
Sprawa dotyczyła programisty – wspólnika spółki cywilnej. We wniosku o interpretację wyjaśnił, że w jej ramach wytwarzane jest od podstaw oprogramowanie, stanowiące kwalifikowane prawo własności intelektualnej. Spółka zawiera z kontrahentami umowę licencyjną, która określa warunki i zakres korzystania z niego. Podatnik zwraca uwagę, że prace na zlecenie klienta opierają się na stałym schemacie, który ma zapewnić jak...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta