21 polskich uczelni jest już częścią powstających Uniwersytetów Europejskich
Podczas pierwszej konferencji Uniwersytetów Europejskich w Polsce wskazano zwycięzców w konkursie pn. „Uniwersytety Europejskie – sojusze przyszłości”. Wymieniono się też dotychczasowymi doświadczeniami w zakresie tworzenia ponadnarodowych konsorcjów uczelni.
Formowanie się Uniwersytetów Europejskich to aktualnie kluczowe zagadnienie w kontekście ponadnarodowego aliansu instytucji szkolnictwa wyższego z całej Unii Europejskiej, a także Islandii, Norwegii, Serbii i Turcji. Chodzi o międzynarodowe partnerstwa uczelni wyższych, które w założeniach w dalszej perspektywie mają stać się europejskimi uniwersytetami przyszłości. Komisja Europejska inicjatywę powstania Uniwersytetów Europejskich zatwierdziła w grudniu 2017 r. Jest ona częścią wizji utworzenia europejskiego obszaru edukacyjnego w perspektywie do 2025 r.
Uniwersytety Europejskie to sojusze kilku uczelni, które współpracują ze sobą na polu administracyjnym, badawczym i dydaktycznym. Łączą je wspólny model zarządzania, zespoły naukowe, zintegrowana mobilność oraz wspólne i elastyczne programy kształcenia (studia licencjackie, magisterskie, doktoranckie) realizowane w oparciu o podejścia interdyscyplinarne, multidyscyplinarne i międzysektorowe. Uniwersytety Europejskie to także wspólne międzynarodowe badania i nowoczesne...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta