Kościół tysięcy skrzywdzonych
W czasach PRL władze państwowe zajmowały się co najmniej 121 sprawami, w których doszło lub mogło dojść do wykorzystania seksualnego małoletnich przez osoby związane z Kościołem – ustaliliśmy w wyniku pionierskiej kwerendy archiwalnej. Te dane stanowią punkt wyjścia do oszacowania idącej w tysiące liczby ofiar faktycznie dokonanych takich przestępstw.
Przed nami nikt w Polsce takiej kwerendy nie przeprowadził – ani historycy, ani dziennikarze, ani kościelne czy państwowe instytucje. Jej wyniki sugerują, że skala wykorzystywania seksualnego małoletnich przez duchownych była w Polsce ogromna.
Nie tylko ustaliliśmy liczbę spraw podjętych przez władze PRL, ale zyskaliśmy także obraz postępowania państwa i Kościoła wobec sprawców oraz ich dalszych losów – po ukaraniu bądź gdy kary uniknęli. Dokładniejsze szacunki i wyciągnięcie dalej idących wniosków wymagałoby dalszych badań, także w kościelnych archiwach.
W analizowanych przez nas dokumentach nie ma śladu, by ktokolwiek w Kościele pomógł młodym ludziom i ich rodzinom uporać się ze skutkami przestępstw, jakich ofiarą padli.
Wierzchołek góry lodowej
W trakcie naszej kwerendy ustaliliśmy, że w latach 1944–1989 władze państwowe zajmowały się co najmniej 121 sprawami, w których doszło lub mogło dojść do wykorzystania seksualnego małoletnich przez osoby związane z Kościołem. Kryje się za nimi w sumie 117 księży oraz dwóch świeckich pracowników Kościoła (organista i kościelny) – jeden duchowny oraz organista okazali się być recydywistami.
W przeważającej części (ok. 70 proc.) sprawy te dotyczyły kleru diecezjalnego, w 30 proc. zakonnego (księży i braci zakonnych,...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta