Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Sztuczna inteligencja superkiler

24 czerwca 2023 | Plus Minus | Bogusław Chrabota

Bez względu na to, kim jesteśmy, koniec, czyli próg nieistnienia, wszystkich napawa trwogą. To uczucie niezwykle silne i rzadko kiedy potrafimy zdobyć się wobec niego na odruch buntu.

Czy sztuczna inteligencja zabije nasz świat? Coś kiedyś zabije. Nasz świat nie może być przecież jakoś stanowczo różny od innych światów. Wszystko ma swój koniec; kultury, cywilizacje, planety. Dlaczego więc naszą cywilizację miałby czekać inny los? Nie ma na to argumentu. Nie znajdziesz go ani w porządkach religijnych, ani filozoficznych. Co więcej, większość porządków religijnych i filozoficznych nacechowana jest katastrofizmem, czyli przewiduje tragiczny koniec znanego świata. Warto zastanowić się dlaczego.

Najkrócej można to wyjaśnić obserwacją, że w obu przypadkach mamy do czynienia z dominacją syndromu „myślenia religijnego”. To nic nadzwyczajnego, dość naturalne przeniesienie kategorii egzystencjalnych człowieka na szersze zjawiska. Skoro bowiem człowiek rodzi się i umiera, to dokładnie tak samo musi być z wszelkimi światami. W tym myśleniu nic nie jest ponad tą regułą. Nawet sam Bóg; bo jeśli część religii teoretycznie zgadza się co do jego trwania ponad czasem, to jest to kompletnie niezrozumiałe, niewytłumaczalne i niewyobrażalne nawet dla ludzi wierzących.

Naukowo można...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Wydanie: 12604

Wydanie: 12604

Zamów abonament