Komedia o odzyskiwaniu kamienicy
„Grabież” Menachema Kaisera, kanadyjskiego Żyda usiłującego odzyskać kamienicę po dziadku w Sosnowcu, mogła być najbardziej kontrowersyjną książką roku. Tak się nie stanie, ale może powalczyć o status jednej z najdziwniejszych.
Zaczyna się tak, jak można to sobie wyobrazić. Autor książki, urodzony w Toronto, a dziś mieszkający w Nowym Jorku, 38-letni Menachem Kaiser, odkrywa, że jego dziadek miał przed wojną kamienicę w Polsce. Konkretnie w Sosnowcu, przy ulicy Małachowskiego 12. Poznajemy więc opowieść rodzinną, o tym jak dziadek Menachema dotarł do Ameryki, a potem przeniósł się do Kanady. Czytamy o ojcu, jego rodzeństwie, ich relacjach, specyficznym stosunku do europejskiej przeszłości i o pozostawionym w Polsce przez dziadków mieniu.
Dodajmy, że autor, a zarazem narrator „Grabieży”, po raz pierwszy trafił do Polski w 2011 roku, w czasie kiedy zajmował się jako student historią Holokaustu...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta