Boski dar czy szatański wynalazek
Przypisujemy sztucznej inteligencji cechy ludzkie – w tym intencjonalność czy samoświadomość. Nie jesteśmy w stanie pogodzić się z faktem, że maszynka do przewidywania słów może być ciekawszym rozmówcą niż ludzie wokół nas.
Zachód ogarnęła gorączka AI. Od końca listopada 2022 roku niemal każdy może sprawdzić „inteligencję” ChatGPT. Z miejsca stał się on nie tylko absolutnym przebojem, ale wręcz fenomenem społecznym. Milion użytkowników w pierwszych pięciu dniach od premiery, co takim platformom, jak Facebook czy Instagram, zajęło prawie rok. W pierwszym miesiącu na pogawędkę z chatem zdecydowało się blisko 60 milionów osób.
Od tego czasu mamy wysyp aplikacji, które korzystają z tej technologii. W odpowiedzi Meta (dawny Facebook) zdecydowała się na udostępnienie społeczności swojego dużego modelu językowego LLaMA (Large Language Model Meta AI), co jeszcze bardziej pogłębiło trend. Google ogłosił „czerwony alarm”, bo w sukcesie ChatGPT dostrzegł śmiertelne niebezpieczeństwo dla swojej hegemonii w obszarze wyszukiwania i selekcji treści. Zwłaszcza że inwestorem w tę technologię jest odwieczny konkurent Google’a, czyli firma Microsoft, który szybko zaimplementował ChatGPT do swojej nieco zakurzonej wyszukiwarki internetowej Bing.
Bębenek podbił jeszcze Goldman Sachs. Opublikował niedawno raport, który media branżowe zinterpretowały w taki sposób: AI doprowadzi w niedalekiej przyszłości do likwidacji 300 milionów miejsc pracy! Wokół tematu zrobiło się takie zamieszanie, że w amerykańskich kręgach białych...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta