Srebrny jubileusz inscenizacji grunwaldzkiej bitwy
Tegoroczne starcie wojsk Jagiełły z zastępami zakonu krzyżackiego oglądać będzie 100 tysięcy widzów, na których czekają także nowe, niedostępne wcześniej atrakcje.
15 lipca na Polach Grunwaldu po raz 25. spotkają się tysiące rekonstruktorów i dziesiątki tysięcy widzów, żeby uczestniczyć w inscenizacji bitwy wojsk polsko-litewskich z Zakonem Krzyżackim. – Coroczna rekonstrukcja największej bitwy średniowiecznej Europy to fenomen historyczno-organizacyjny na światową skalę i jedno z najważniejszych wydarzeń, promujących nasz region – mówi marszałek województwa warmińsko-mazurskiego Gustaw Marek Brzezin.
Wyjątkowa edycja
Choć z góry wiadomo, kto zwycięży, a kto zostanie pokonany, od ćwierć wieku cykliczne odtworzenie starć wojsk króla Jagiełły i księcia Witolda z armią wielkiego mistrza Ulricha von Jungingena ściąga na Pola Grunwaldu rzesze fanów z całego świata. Zarówno widzów, jaki i odtwórców spektakularnych wydarzeń. Z biegiem lat, z początku lokalne przedsięwzięcie, z czasem wspierane przez samorząd województwa, urosło do rangi jednej z największych rekonstrukcji historycznych na świecie.
Tegoroczna edycja będzie wyjątkowa nie tylko ze względu na jubileusz i bogaty program uroczystości. – Po raz pierwszy rekonstrukcja bitwy, która stanowi punkt kulminacyjny obchodów Dni Grunwaldu, odbędzie się przy w pełni działającym Muzeum Bitwy pod Grunwaldem w Stębarku, które...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta