Wyzwaniem, z którym musimy się dziś zmierzyć, jest dekarbonizacja
Sektor budowlany odpowiada aż za 37 proc. emisji CO2. Jest zatem częścią problemu, ale jest równocześnie częścią jego rozwiązania. My te rozwiązania już mamy – mówi Claire Pedini, starsza wiceprezes Saint-Gobain ds. HR i CSR.
Saint-Gobain jest jedną z największych firm na świecie i jednym z największych francuskich inwestorów w Polsce. Jaka jest łączna kwota dotychczasowych inwestycji Saint-Gobain w Polsce?
Grupa Saint-Gobain zaczęła inwestować w Polsce już 30 lat temu i od tego czasu nasze łączne nakłady wyniosły blisko 10 miliardów złotych. Jesteśmy więc długoletnim, doświadczonym inwestorem. Mamy w Polsce 25 zakładów produkcyjnych, wiele rozwiązań dla naszych klientów i sprzedaż o wartości blisko 7 miliardów złotych rocznie. Polska jest więc ważnym krajem dla Saint-Gobain i staje się swego rodzaju centrum doskonałości przemysłowej Saint-Gobain w Europie.
A plany na najbliższą przyszłość? Na jakich projektach planujecie się skupić?
Prowadzimy wiele projektów, w tym hybrydyzację naszego zakładu produkcji wełny szklanej w Gliwicach. Zamierzamy tam zainwestować w dekarbonizację pieca, w którym produkujemy wełnę szklaną, tak by móc używać częściowo energii elektrycznej, a tym samym mniej gazu, co zmniejszy emisję CO2. Zamierzamy również zainwestować w infrastrukturę umożliwiającą recykling stłuczki szklanej, aby stłuczkę pochodzącą z budowy można było ponownie przetopić w piecu. W zeszłym tygodniu rozpoczęliśmy też inwestycję, która pozwoli nam na zwiększenie produkcji sufitów marki Ecophon w Polsce. Liczba inwestycji w tym roku...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta