Zanim pojawi się cyfrowe euro
Stany Zjednoczone i strefa euro muszą przyspieszyć prace nad swoimi walutami cyfrowymi i wykorzystaniem ich do rozliczania hurtowych transakcji transgranicznych.
Cyfrowe waluty banków centralnych (central bank digital currencies, CBDC) stają się rzeczywistością na całym świecie. Ponad 110 krajów bada już „cyfrową gotówkę”. W grupie gospodarek z G20 aż 18 wyszło z fazy badań i jest już na etapie rozwoju lub pilotażu. Ustalane są standardy prywatności, cyberbezpieczeństwa i zwalczania nielegalnego finansowania. Dlatego każda jurysdykcja, która chce mieć swój wkład do takich standardów, musi rozumieć złożoność kompromisów związanych z tworzeniem CBDC i uczestniczyć w globalnych testach transgranicznych.
USA i strefa euro są wciąż na stosunkowo wczesnym etapie. Jak dotąd w 2023 r. Stany Zjednoczone nie posunęły się naprzód w myśleniu o tym, jak wyglądałby lub powinien wyglądać detaliczny dolar cyfrowy. Polityczne złośliwości dotyczące tej sprawy, w tym wystąpienia kandydata na prezydenta Rona DeSantisa, zmroziły decydentów w Waszyngtonie. To nie znaczy jednak, że nie ma postępu.
Oddział Rezerwy Federalnej z Nowego Jorku jest zaangażowany w transgraniczne...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta