Umowę terminową trudniej rozwiązać
Brak wskazania przyczyny wypowiedzenia umowy na czas określony nie oznacza, że jest ono nieskuteczne. Ale pracownik może żądać odszkodowania, a nawet przywrócenia na etat.
Brak konieczności wskazywania przyczyny wypowiedzenia umowy o pracę na czas określony oraz konsultowania takiego wypowiedzenia z reprezentującą pracownika organizacją związkową były dotychczas znaczną przewagą tych umów nad bezterminowymi. Rozwiązanie takiej umowy było dużo łatwiejsze i szybsze. Ponieważ pracownik nie znał przyczyny wypowiedzenia, nie mógł z nią polemizować w sądzie. To się jednak zmieniło.
Wskazanie przyczyny…
Przepisy dotyczące wypowiadania umów o pracę na czas określony uległy zmianie na skutek wdrażania do polskiego porządku prawnego dwóch dyrektyw UE – dyrektywy Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2019/1152 z 20 czerwca 2019 r. w sprawie przejrzystych i przewidywalnych warunków...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta