Grecja pokonała długą drogę od kryzysu
Państwo będące kiedyś epicentrum kryzysu strefy euro może obecnie pochwalić się niektórymi, całkiem przyzwoitymi wskaźnikami gospodarczymi.
Czy to możliwe, by Grecja, czyli kraj kojarzony w zeszłej dekadzie z ciężkim kryzysem, osiągała lepsze wskaźniki gospodarcze niż Niemcy?
Kontynuacja rządów
Częściowo, tak. Na przykład wskaźnik PMI mierzący koniunkturę w greckim przemyśle wzrósł z 51,8 pkt w czerwcu do 53,5 pkt w lipcu. Od lutego był on na poziomie przekraczającym 50 pkt, co oznaczało, że wskazywał na ekspansję w przemyśle. Tymczasem niemiecki przemysłowy PMI jest od ponad roku na recesyjnych poziomach. W lipcu spadł do 38,8 pkt, czyli najniższego poziomu od maja 2020 r. Oczywiście PMI to tylko jeden, bardzo specyficzny wskaźnik. Inne dane pokazują jednak, że Grecja pokonała już długą pozytywną drogę od czasu kryzysu w strefie euro.
W Grecji dwukrotnie odbyły się w tym roku wybory parlamentarne: 21 maja i 25 czerwca. Za pierwszym razem przyniosły one pat, a za drugim zwycięstwo centroprawicowej Nowej Demokracji premiera Kiriakosa Mitsotakisa, która...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta