Stacja ładowania w każdym budynku
Dużym przedsiębiorcom będącym właścicielami bądź zarządcami budynków niemieszkalnych pozostało kilkanaście miesięcy na zbudowanie w nich infrastruktury pozwalającej na ładowanie pojazdów elektrycznych.
1 stycznia 2025 r. w życie wejdzie obowiązek dotyczący zapewnienia przez szeroką grupę przedsiębiorców będących właścicielami lub zarządcami budynków infrastruktury służącej do ładowania pojazdów elektrycznych. Mogłoby się wydawać, że ten termin jest dość odległy. Nic bardziej mylnego.
Trudności formalne
W pierwszej kolejności każdorazowo weryfikacji i interpretacji prawnej będzie wymagała kwestia zastosowania nowych przepisów do danego przedsiębiorcy. Należy bowiem podkreślić, że już sam krąg podmiotów, które mają być nimi objęte, może budzić szereg wątpliwości.
Przepisy obejmą zarówno właścicieli, jak i zarządców budynków. Jeśli chodzi o budynki niemieszkalne, obowiązek wystąpi praktycznie w stosunku do każdego takiego budynku, z którym związanych jest co najmniej 21 stanowisk postojowych. Będzie on dotyczył jednakowo budynków przemysłowo-usługowych, obiektów użyteczności publicznej (takich jak: fabryki, magazyny, sklepy, centra handlowe, hotele, szpitale, budynki biurowe), jak i obiektów kulturalnych.
Po zweryfikowaniu, że dany przedsiębiorca będzie podlegał nowym przepisom, do spełnienia pozostaną określone wymogi formalnoprawne związane z budową infrastruktury. Rodzaj i katalog tych wymogów będzie zależał od charakteru stacji ładowania, którą dany przedsiębiorca udostępni – tj. czy...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta