Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Konwencyjne prawo do wyrażania opinii chroni sygnalistę

03 sierpnia 2023 | Kadry i Płace | Janusz Tomczak Ewelina Rutkowska

Według Europejskiego Trybunału Praw Człowieka sygnalista może podlegać ochronie, nawet jeśli ujawni dokumenty pracodawcy objęte tajemnicą zawodową. I to mimo pominięcia wewnętrznych kanałów zgłoszeń.

W ostatnim czasie dyskusja o sygnalistach w przestrzeni publicznej była zdominowana ciągłym oczekiwaniem na implementację Dyrektywy Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2019/1937 z 23 października 2019 r. w sprawie ochrony osób zgłaszających naruszenia prawa Unii. Uwadze wielu mógł umknąć wyrok Europejskiego Trybunału Praw Człowieka z 14 lutego 2023 r. w sprawie Halet v. Luksemburg (21884/18). Trybunał uznał, że w rozstrzyganej sprawie doszło do naruszenia wolności sygnalisty do wyrażania opinii (art. 10 Europejskiej Konwencji Praw Człowieka z 4 listopada 1950 r., DzU z 1993 r. nr 61, poz. 284), mimo że ten publicznie ujawnił dokumenty objęte tajemnicą zawodową pozyskane od swojego pracodawcy – firmy doradczej z „wielkiej czwórki”.

Orzeczenie zapadło w jednym z wątków skandalu LuxLeaks, którego istotą było ujawnienie praktyk unikania opodatkowania stosowanych przez międzynarodowe korporacje we współpracy z luksemburskim fiskusem. Sprawa otworzyła publiczną debatę nie tylko w Luksemburgu, a UE powzięła działania, by zniwelować „nierówności” podatkowe na wspólnym rynku.

Ujawnione dokumenty

Skarżący, Raphaël Halet, był pracownikiem spółki zajmującej się m.in. doradztwem podatkowym i świadczącej usługi audytorskie. W latach 2012-2014 kilkaset jej dokumentów objętych tajemnicą zawodową trafiło do dziennikarza...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Wydanie: 12638

Wydanie: 12638

Spis treści
Zamów abonament