Rusza reforma zagospodarowania przestrzennego. Co się zmieni?
Nowe tereny pod zabudowę mieszkaniową będzie można wyznaczać tylko wtedy, gdy rezerwy terenów w planach miejscowych oraz luki w zabudowie nie zapewnią zaspokojenia przewidywanych potrzeb w zakresie zabudowy mieszkaniowej. Takie m.in. zmiany przewiduje nowelizacja ustawy o planowaniu i zagospodarowaniu przestrzennym. Część jej przepisów może wejść w życie już we wrześniu.
Reforma planowania i zagospodarowania przestrzennego jest jednym z kamieni milowych przewidzianych do realizacji w ramach Krajowego Planu Odbudowy (KPO), wymienionych w części grantowej w komponencie A „Odporność i konkurencyjność gospodarki” jako „A.1.3 Reforma planowania i zagospodarowania przestrzennego”. Podstawą do jej wprowadzenia jest ustawa z 7 lipca 2023 r. o zmianie ustawy o planowaniu i zagospodarowaniu przestrzennym oraz niektórych innych ustaw (dalej: nowelizacja). Ma ona uprościć, ujednolicić i przyspieszyć procedurę planistyczną. Jej nadrzędnym celem jest „stworzenie stabilnego i przewidywalnego klimatu inwestycyjnego dla sektora budowlanego, a także walka z niekontrolowanym rozprzestrzenianiem się zabudowy na obszarach podmiejskich, zwłaszcza w największych miastach” (fragm. uzasadnienia KPO dotyczącego reformy). Wpłynie ona nie tylko na politykę przestrzenną samorządów, ale także na możliwości realizacji konkretnych inwestycji przez osoby fizyczne i przedsiębiorców.
Plan ogólny
Jedną z podstawowych zmian wprowadzonych nowelizacją jest plan ogólny gminy. Będzie on aktem prawa miejscowego, który zastąpi studium uwarunkowań i kierunków zagospodarowania przestrzennego gminy. Studia zgodnie z przepisami przejściowymi zachowają moc do dnia wejścia w życie planu ogólnego gminy w danej gminie, jednak nie dłużej niż do 31 grudnia...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta