Kradzież tożsamości – nowe rozwiązania zwiększą bezpieczeństwo
Wzrasta liczba prób wyłudzeń kredytów na podstawie cudzego dokumentu. W II kwartale 2023 r. chciano w ten sposób ukraść ponad 50 mln zł. Nowe regulacje mają utrudnić kradzież tożsamości i dokonanie oszukańczych transakcji.
Od 22 lipca obowiązuje część przepisów ustawy z 7 lipca 2023 r. o zmianie niektórych ustaw w celu ograniczania niektórych skutków kradzieży tożsamości (dalej „Ustawa z 7 lipca 2023 r.”). Jej celem jest zwiększenie ochrony przed nadużyciami wynikającymi z kradzieży danych i utrudnienie zaciągania zobowiązań finansowych na inną osobę. Do takich nadużyć może dojść przy zawieraniu umowy kredytu, pożyczki, albo sprzedaży nieruchomości. Nowe rozwiązania utrudnią też tzw. SIM swapping, czyli wyrabianie duplikatu karty SIM, wykorzystywanej potem do nielegalnego autoryzowania transakcji.
Czy często dochodzi do nadużyć?
– Podczas projektowania rozwiązań zawartych w Ustawie z 7 lipca 2023 r. analizowano policyjne statystyki z lat 2019-2021 oraz ze stycznia-maja 2022 roku pod kątem kwalifikacji prawnej przestępstw z art. 286 i 297 kodeksu karnego – wyjaśnia Biuro Komunikacji Ministerstwa Cyfryzacji. Przepisy te dotyczą przestępstw oszustwa i oszustwa finansowego, których przedmiotem jest m.in.: kredyt, pożyczka, dotacja, subwencja, działanie pod pozorem kupna/sprzedaży nieruchomości, użycie rachunku bankowego jako narzędzia przestępstwa, zawarcie umowy na świadczenie usług telekomunikacyjnych. Z danych Komendy Głównej Policji wynika, że w 2019 roku odnotowano 7810 takich przypadków, w 2020 roku – 8713, a w 2021 roku – 9705. Natomiast w miesiącach styczeń...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta