Czy warto zejść z budowy?
Wykonawca może zerwać umowę łączą go z zamawiającym, ale zawsze musi liczyć się z konsekwencjami tego kroku. Utrata zabezpieczenia czy konieczność zapłaty odszkodowania to nie wszystko. Wykonawca może strać szansę na otrzymanie w przyszłości innych zamówień.
W dobie rosnących problemów z uzyskaniem opłacalności realizacji kontraktów publicznych, niejeden wykonawca zastanawia się, czy warto nadal wykonywać umowę – zwłaszcza, gdy nie uda się uzyskać satysfakcjonującej waloryzacji wynagrodzenia. Jednak zerwanie umowy powoduje daleko idące skutki, stąd taki krok powinien zostać bardzo dobrze przemyślany i traktowany jako ostateczność.
Umów należy dotrzymywać
W pierwszej kolejności warto przypomnieć o starej, wywodzącej się jeszcze z prawa rzymskiego, zasadzie: umów należy dotrzymywać. Tym samym zawsze zerwanie jakiegokolwiek kontraktu jest wyjątkiem od tej zasady, a co za tym idzie z taką decyzją właściwie zawsze wiążą się negatywne konsekwencje dla tego, kto ją podejmuje. Mówiąc wprost: zrywający umowę musi naprawić wszelkie wynikające z tego szkody. Standardowym rozwiązaniem – zarówno w zamówieniach publicznych, jak i w prywatnych kontraktach, zwłaszcza budowlanych –...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta