Tranzycja u dzieci. Europa wciska hamulec
„Systematyczne przeglądy dowodów przeprowadzone przez organy ds. zdrowia publicznego w Finlandii, Szwecji i Anglii wykazały, że stosunek ryzyka do korzyści związanych ze zmianą płci wśród młodzieży waha się od nieznanego do niekorzystnego” – ogłosiło czasopismo medyczne „Current Sexual Health Reports” w kwietniu 2023 r. Podobne stanowisko przyjmuje coraz więcej środowisk naukowych i lekarskich. Tymczasem zabiegów zmiany płci u młodych ludzi wykonuje się coraz więcej.
W ostatnich latach szerokim echem odbijają się działania i debaty dotyczące zmiany płci, szczególnie u dzieci. Procedura ta, nazywana również tranzycją płci lub korekcją płci, wśród lekarzy i psychologów uchodzi za coraz bardziej kontrowersyjną. W świetle nowych doniesień i wyników badań naukowych kolejne kraje zachodnie wycofują się z rutynowego kierowania dzieci z zaburzeniami tożsamości płciowej na zmianę płci. A instytucje naukowe oraz medyczne zalecają ostrożność i ostrzegają, czasem nawet formalnie zakazując takich praktyk.
Kraje skandynawskie zaalarmowały jako pierwsze
To państwa Europy Północnej przodowały w zmienianiu płci osobom małoletnim, mając do tego bardzo liberalne podejście. Jednakże w roku 2020 Finlandia dokonała przeglądu dowodów mających potwierdzać skuteczność tej procedury na poprawę stanu pacjentów. Okazało się, że nie da się wyciągnąć jednoznacznych wniosków – brakowało twardych danych, które mówiłyby, że tranzycja płciowa leczy. Fiński Urząd ds. Zdrowia (fin. Palveluvalikoima, ang. Council for Choices in Health Care in Finland) zdecydował więc o stanowczym ograniczeniu zmiany płci u dzieci, pozwalając na nią jedynie w pojedynczych, eksperymentalnych przypadkach.
Poza brakiem dowodów, że korekcja płci pomaga wyleczyć dysforię płciową...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta