Klimat zagląda do kieliszka
Rośnie popularność win lżejszych, a także tych pozbawionych alkoholu. Zmiany klimatyczne nie sprzyjają jednak produkcji trunków o niskiej zawartości „procentów”. Jak z tą sytuacją radzą sobie miłośnicy win, a jak ich producenci?
Ci, którzy preferują potężne czerwone wina, nie mają powodów do zmartwień: na sklepowych półkach na pewno ich nie zabraknie. Ocieplenie klimatu sprzyja produkcji win w takim stylu, choć obecna sytuacja w winnicach, która wynika z ekstremalnych warunków pogodowych, coraz częściej wymyka się winiarzom spod kontroli. A zatem nie ma się z czego cieszyć. Powodów do radości nie mają ci, którzy preferują lżejsze wina. Konsumenci sięgają po nie coraz chętniej, jednak ich wyprodukowanie staje się dla wielu winiarzy wyzwaniem.
Coraz modniejsze są też szprycery, czyli koktajle będące mieszankami wody gazowanej i wina, najczęściej białego, niekiedy musującego. Ich picia Polacy nauczyli się od Włochów, którzy bardzo chętnie sięgają po te lekkie i orzeźwiające drinki. Szprycery zyskały w Polsce popularność prawdopodobnie na fali tęsknoty za włoską la dolce vita, a być może z chęci spędzenia czasu z kieliszkiem kilkuprocentowego napoju, który nie jest piwem. Co za tym idzie, od pewnego czasu coraz większym uznaniem cieszą się urządzenia do nagazowania wody lub każdego innego napoju. Dzięki nim można łatwo przygotować szprycera w domowych warunkach. Unowocześnione wersje poczciwych saturatorów przeżywają właśnie swój renesans.
Palący problem upałów
Konsumenci wolą mniej alkoholowe...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta