Co zrobić z nadwyżką środków
Mam wątpliwość związaną z projektowaniem budżetu na 2024. W budżecie mamy nadwyżkę środków z opłat za zezwolenia na alkohol ok. 50 tys. zł. W tym roku ich nie wydamy w gminie. Czy musimy angażować te środki na 2024 na cele związane z gminnym programem alkoholowym czy można je „zawiesić” w budżecie na 2024 a potem wykorzystać na inne cele? – pyta radna.
Analizę pytania należy przeprowadzić z uwzględnieniem regulacji ustawy z 26 października 1982 r. o wychowaniu w trzeźwości i przeciwdziałaniu alkoholizmowi. W art. 41 ust. 1 ww. ustawy postanowiono, że – w celu pozyskania dodatkowych środków na finansowanie zadań określonych w art. 41 ust. 1 gminy pobierają opłatę za korzystanie z zezwoleń na sprzedaż napojów alkoholowych, o których mowa w art. 18. We wspomnianym art. 41 ust. 1 ustawy postanowiono, że prowadzenie działań związanych z profilaktyką, rozwiązywaniem problemów alkoholowych oraz integracją społeczną osób uzależnionych od alkoholu należy do zadań własnych gmin. W szczególności zadania te obejmują:
∑ zwiększanie dostępności pomocy...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta