Wodór – Święty Graal energetyki?
Zarysowana w artykule klasyfikacja wodoru ma istotne znaczenie z perspektywy unijnej polityki klimatycznej.
Zielona transformacja – czy to na poziomie globalnej gospodarki, czy też pojedynczego przedsiębiorstwa – wiąże się z wieloma wyzwaniami. Jednym z nich jest zapewnienie pełnego pokrycia naszych potrzeb energetycznych za pomocą zeroemisyjnych technologii. Wraz z rozwojem źródeł zależnych od warunków pogodowych – turbin wiatrowych czy fotowoltaiki – rosnąć również będzie potrzeba zapewnienia stabilności dostaw czy zaspokojenia potrzeb sektorów o szczególnych potrzebach. To właśnie w takich zastosowaniach ma się sprawdzić wodór.
Najczęściej spotykany pierwiastek we wszechświecie już dziś – pośrednio – zaspokaja nam część naszych potrzeb energetycznych. W wyniku zachodzących na Słońcu reakcji termojądrowych generowana jest w nim energia, która następnie, w formie promieniowania słonecznego, trafia na naszą planetę. Napełniane wodorem balony i sterowce pozwoliły człowiekowi wzbić się ponad powierzchnię planety jeszcze przed samolotami. W związku z jego łatwopalnością jego gospodarcze znaczenie – chociażby w transporcie powietrznym – ostatecznie stało się dość marginalne.
W XXI wieku pierwiastek ten wraca do łask. Transformacja energetyczna, która jest próbą zredukowania negatywnego wpływu światowej gospodarki na środowisko i klimat, stawia gospodarki rozwinięte przed koniecznością dywersyfikacji...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta