Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Zanim miecz sam uderzy

21 października 2023 | Plus Minus | Mikołaj Firlej
Broń taka jak izraelski IAI Harpy, system amunicji krążącej, jest w stanie wybierać i atakować cele samodzielnie, bez ludzkiej interwencji
autor zdjęcia: IAI
źródło: Rzeczpospolita
Broń taka jak izraelski IAI Harpy, system amunicji krążącej, jest w stanie wybierać i atakować cele samodzielnie, bez ludzkiej interwencji

Najwyższy czas wprowadzić ograniczenia w zakresie użycia broni autonomicznych. Nikomu jednak na tym nie zależy.

Kwiecień 2020 r., druga wojna domowa w Libii, w podzielonym kraju różne stronnictwa walczą o schedę po obaleniu dyktatora Muammara Kadafiego. Najprawdopodobniej to właśnie wtedy, gdzieś w okolicach Trypolisu, po raz pierwszy w historii autonomiczna broń zabiła człowieka.

Mowa o STM Kargu-2, czyli tureckim systemie amunicji krążącej, który jest rodzajem bezzałogowego statku powietrznego. Może on działać zarówno w trybie autonomicznym, jak i w pełni kontrolowanym przez człowieka. Producent Kargu-2, firma STM, chwali się, że system został zaprojektowany w celu wykorzystania „możliwości przetwarzania obrazu w czasie rzeczywistym i algorytmów uczenia maszynowego”.

Kargu-2 w niczym nie przypomina wykorzystywanych w armii konwencjonalnych dronów, takich jak RQ-4 Force Global Hawk będącego na wyposażeniu amerykańskich sił powietrznych, który jest warty ponad 200 tys. dol. i waży prawie 4 t. Kargu-2 kosztuje 2 tys. dol. i waży tylko 7 kg.

Celem nie tylko radary

To jeden z kilku rodzajów broni autonomicznej, które powstały w ostatnich latach. Najsłynniejszy jest izraelski IAI Harpy, system amunicji krążącej, który znajduje się w arsenale m.in. Indii, Korei Południowej oraz Chile. Chińczycy stworzyli własny wariant tego systemu, kopiując izraelską technologię.

Broń autonomiczna, taka jak Kargu-2 czy Harpy, różni się od innych...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Wydanie: 12705

Wydanie: 12705

Zamów abonament