Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Jaki podatek od nieruchomości fundacji rodzinnej

23 października 2023 | Podatki i księgowość | Justyna Bauta-Szostak

Fundacja rodzinna może posiadać nieruchomości i je wynajmować lub dzierżawić. Może też je sprzedać. W zależności od okoliczności musi się wtedy liczyć z koniecznością zapłaty CIT, VAT lub PCC.

Osoby zakładające fundację posiadają różny majątek – aktywa finansowe, ale również nieruchomości. Pojawia się wówczas pytanie czy takie nieruchomości warto wnieść do fundacji, czy raczej pozostawić ją w majątku prywatnym lub w prowadzonej dotychczas działalności gospodarczej. Wśród tych nieruchomości są często: wynajmowane lokale mieszkalne lub użytkowe, prywatne nieruchomości wakacyjne albo grunty.

Fundacja rodzinna może prowadzić działalność gospodarczą wyłącznie w zakresie określonym w przepisach, m.in. w zakresie:

∑ zbywania mienia, jeżeli mienie to nie zostało nabyte wyłącznie w celu dalszego zbycia;

∑ najmu, dzierżawy lub udostępniania mienia do korzystania na innej podstawie.

Fundacja rodzinna może więc posiadać nieruchomości i je wynajmować lub dzierżawić. Może też w przyszłości sprzedać posiadane nieruchomości, jeśli nie zostały one kupione wyłącznie w celu dalszego zbycia. Spekulacyjny obrót nieruchomościami (np. gruntami) jest bowiem niedozwolony. Jeżeli jednak nieruchomości są własnością fundacji przez dłuższy okres, a po kilku latach postanowiono je sprzedać, to wydaje się, że taka działalność powinna być dozwolona.

Nabycie nieruchomości przez fundację

Nieruchomości mogą być wniesione do fundacji rodzinnej przez fundatora i czynność ta nie będzie opodatkowana podatkiem dochodowym zarówno dla fundacji, jak i dla fundatora....

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Wydanie: 12706

Wydanie: 12706

Spis treści

Reklama

Zamów abonament