Inwestycja w zabytki daje prawo do ulgi w PIT
Podatnik może odliczyć od podstawy opodatkowania wpłaty na fundusz remontowy wspólnoty lub spółdzielni mieszkaniowej utworzony dla zabytku nieruchomego oraz na prace konserwatorskie, restauratorskie lub roboty budowlane przy takim zabytku.
Z ulgi na zabytki mogą korzystać podatnicy rozliczający się na zasadach ogólnych, podatkiem liniowym oraz ryczałtem ewidencjonowanym. Jest ona uregulowana w art. 26hb ustawy o PIT. Nie dotyczy natomiast podatników CIT.
Ulgę na zabytki wprowadził od 1 stycznia 2022 r. tzw. Polski Ład. Ulga ta uległa istotnej przebudowie od 1 stycznia 2023 r. (w wyniku poprawek do Polskiego Ładu). W niniejszej publikacji skupimy się na uldze na zabytki w obecnym kształcie.
W interpretacji indywidualnej dyrektora KIS z 27 kwietnia 2022 r. (0114-KDIP2-2.4011. 172.2022.2.AP) czytamy: „(…) w przepisach regulujących zastosowanie ulgi na zabytki nie znajdują się unormowania wykluczające zaliczenie do kosztów uzyskania przychodów kwoty wydatków poniesionych na prace konserwatorskie, restauratorskie lub roboty budowlane w zabytku nieruchomym. Podatnik, który poniesie wydatki na prace konserwatorskie, restauratorskie lub roboty budowlane w zabytku nieruchomym, może odliczyć 50 proc. tych wydatków od podstawy opodatkowania, z tytułu ulgi na zabytki, niezależnie od tego czy i w jaki sposób rozliczył te wydatki w kosztach uzyskania przychodów. Musi jednak spełnić wszystkie warunki przedstawione powyżej dające możliwość skorzystania z tej ulgi. (…)”.
Wpłaty na fundusz remontowy
Stosownie do art. 26hb ust. 1 pkt 1 ustawy o PIT podatnik może...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta