Kiedy należy zapłacić podatek od zagranicznej jednostki kontrolowanej
Zdaniem fiskusa odliczenie przez zagraniczną jednostkę kontrolowaną straty może powodować konieczność zapłaty podatku w Polsce.
Podatnicy, którzy w strukturach swoich grup kapitałowych zidentyfikowali istnienie potencjalnych zagranicznych jednostek kontrolowanych (CFC), a w konsekwencji obowiązek ich opodatkowania w Polsce, powinni zweryfikować, czy robią to prawidłowo.
Zadanie to jest niewątpliwie utrudnione przez niejasne brzmienie przepisów w zakresie ustalenia statusu CFC, które pomimo kolejnych nowelizacji przepisów (w tym obowiązujących od 1 stycznia 2022 r. zmian wprowadzonych tzw. Polskim Ładem) nadal budzi wątpliwości interpretacyjne, które są wykorzystywane przez fiskusa do rozstrzygania na niekorzyść podatników.
Przykładem takich wątpliwości jest sposób kalkulacji tzw. hipotetycznego podatku, o którym jest mowa w trzech z pięciu obecnie obowiązujących przypadkach kwalifikujących dany podmiot jako CFC na gruncie art. 24a ust. 3 ustawy o CIT.
Hipotetyczny podatek
Pomimo wprowadzenia przepisów odnoszących się do CFC od 1 stycznia 2015 r., koncepcja podatku faktycznie zapłaconego oraz podatku hipotetycznego na potrzeby ustalenia statusu CFC została wprowadzona do ustawy o CIT w późniejszym okresie, tj. od 1 stycznia 2018 r. w wyniku implementacji dyrektywy ATAD.
W wyniku przedmiotowej nowelizacji zmieniono brzmienie art. 24a ust. 3 pkt 3 lit. c ustawy o CIT, przyjmując, że jedną z przesłanek wystąpienia CFC jest...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta