Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Świat chce uregulować AI. Czy zahamuje jej rozwój?

06 listopada 2023 | Ekonomia i rynek | Michał Duszczyk
Elon Musk, twórca SPaceX, i brytyjski premier Rishi Sunak rozmawiali o egzystencjalnym zagrożeniu ze strony AI dla ludzkości. Zgodzili się, że potrzebny jest „sędzia”, który będzie nadzorował superkomputery przyszłości
autor zdjęcia: PAP/EPA
źródło: Rzeczpospolita
Elon Musk, twórca SPaceX, i brytyjski premier Rishi Sunak rozmawiali o egzystencjalnym zagrożeniu ze strony AI dla ludzkości. Zgodzili się, że potrzebny jest „sędzia”, który będzie nadzorował superkomputery przyszłości

Globalny szczyt w Bletchley Park zakończył się niespodziewanym sukcesem – mocarstwa jednomyślnie zgodziły się, że prace nad sztuczną inteligencją należy kontrolować. Niestety, zabrakło na nim Polski.

Pierwszy krok do regulacji sektora AI został wykonany – najwięksi gracze spotkali się w ubiegłym tygodniu na szczycie zorganizowanym przez brytyjskiego premiera Rishiego Sunaka, aby, choć reprezentują różne interesy i wizje wykorzystania tej technologii, osiągnąć porozumienie w sprawie ujarzmienia niekontrolowanego rozwoju sztucznej inteligencji. Ten, jak zgodzili się uczestnicy, mógłby bowiem zagrozić ludzkości. Deklaracja, zawarta przez kraje członkowskie grupy G7, w tym Stany Zjednoczone, a także Unię Europejską czy Chiny, mówi o kooperacji i konieczności nadzoru nad zaawansowanymi algorytmami w celu minimalizowania zagrożeń. A te są ogromne. Jak podkreślał premier Sunak, „ryzyko jest egzystencjalne”.

Już zdecydowano, że w przyszłym roku odbędzie się kolejny szczyt bezpieczeństwa AI – w Rzymie. Zwolennicy puszczenia inteligentnych botów na żywioł, wśród których jest wielu naukowców z branży, mogą być zawiedzeni. Tym bardziej że przyszłoroczna gospodyni szczytu Giorgia Meloni z dystansem podchodzi do tej technologii. – Stoimy w obliczu nowej granicy postępu, która po raz pierwszy poważnie grozi podważeniem samej zasady centralnego miejsca człowieczeństwa – podkreśliła premier Włoch.

Polska poza szczytem

Kluczowe dla...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Wydanie: 12717

Wydanie: 12717

Spis treści

Reklama

Zamów abonament