Fiskus coraz staranniej typuje podmioty do kontroli
Dzięki zbieraniu i analizie coraz większej ilości informacji (w szczególności z formularza TPR) do kontroli typowane są podmioty, u których prawdopodobieństwo doszacowania dochodu jest znacznie wyższe, niż było to jeszcze kilka lat temu.
W świetle rosnącej globalizacji i zwiększonej wymiany handlowej między przedsiębiorstwami należącymi do jednej grupy kapitałowej kwestie związane z cenami transferowymi oraz ich nadzorowaniem nabierają szczególnego znaczenia w kontekście gospodarczym i podatkowym. Przesunięcie dóbr, usług i praw między podmiotami powiązanymi w obrębie jednej grupy kapitałowej, choć z pozoru naturalne, może stwarzać pole do manipulacji dochodami, a nawet unikania opodatkowania.
W efekcie mechanizmy ustalania cen transferowych mogą służyć do celów związanych z płaceniem niższych lub nawet unikania podatków, a nie do do właściwego wyceniania transakcji. Wynika to z faktu, że działania polegające na sprawnym przenoszeniu dochodu między różnymi krajami o zróżnicowanych stawkach podatkowych często umożliwiają uniknięcie opodatkowania w miejscu faktycznego generowania zysków. W odpowiedzi na takie praktyki ustawodawcy zdecydowanej większości państw wprowadzili regulacje, których celem jest nadzorowanie i kontrolowanie mechanizmów cen transferowych. Dzięki temu realizowany jest cel mający zapewnić uczciwą i zrównoważoną politykę podatkową podmiotów...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta